12 اقدام مفید برای رشد فردی و بهبود زندگی در سال 99

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

فهرست عناوین این مطلب:

چه کنیم که سال ۹۹ در مسیر رشد و پیشرفت قرار بگیریم؟

هر انسانی برای زندگی بهتر، ناگزیر از آن است که رو به بهبود و رشد باشد؛ تا هم امکانات بهتری را تجربه کند، هم در برابر سختی های زندگی مقاومت بیشتری پیدا کند. برای آسایش بیشتر، با تحولات دنیا پیش برود و تا جایی که می تواند به روز باشد. آغاز یک سال جدید می تواند انگیزه ای باشد برای اینکه افراد به فکر عملیاتی کردن برنامه های رشد و پیشرفت خود باشند. اینک که در آستانه شروع سال ۹۹ هستیم، مزایایی از توجه به مسئله تلاش برای بهبود زندگی مطرح می کنیم. همه ما کم و بیش در این مسیر هستیم؛ اما می توان گفت اکثرا از تمام ظرفیت مان برای پیشرفت استفاده نمی کنیم. در این نوشته راه هایی را به شما پیشنهاد می دهیم تا در آغاز سال جدید، راهنمایی برای ایجاد تغییرات مثبت باشد.

رشد فردی و تلاش برای بهبود زندگی، باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؛ عزت نفس بالایی را تجربه کنید و از مشغول شدن به کارهای بیهوده اجتناب کنید. این کار قدرت ریسک را در شما تقویت می کند و هراس از شکست را می کاهد. به دلیل انجام دادن کارهایی که قبلا از عملی کردن آنها ناتوان بودید، حس لذت بیشتری از زندگی خواهید برد. در نهایت به خاطر تلاش بیشتر برای رسیدن به آرزوهایتان، موفقیت را بیشتر از قبل لمس خواهید کرد. کافیست سال ۹۹ را با برنامه ای دقیق شروع کنیم و به آن پایبند باشیم.

رشد فردی به این معنی است که شما بیشتر روی خودتان و مهارت هایتان متمرکز شوید؛ سعی کنید هر روز یک قدم به سمت بهتر شدن بردارید و مسئولیت کارها و زندگی تان را، خود به عهده بگیرید. این بخشی از کاری است که برای آن خلق شده ایم تا بتوانیم بهتر زندگی کنیم. همچنین بهبود فردی به این معناست که یک فرآیند توقف ناپذیر را، برای بهتر کردن مهارت های فعلی تان در پیش بگیرید.

راهکارهایی را با شما مرور می کنیم که می توان از آنها به صورت گام های عملی در زندگی استفاده کرد تا رشد و بهبود  را در سال ۹۹ تجربه کنیم:

۱- با خودتان صداقت داشته باشید

12 اقدام مفید برای رشد فردی و بهبود زندگی در سال 99

برای اغلب ما اینکه با خودمان روراست باشیم، کار سختی است! ممکن است فقط ادعای این را داشته باشیم که به فکر رشد فردی و بهبود زندگی هستیم؛ اما به دنبال انجام کارهایی باشیم که ربطی به رشد ما ندارند. اتفاقا هر لحظه ما را از مقصدمان دورتر می کنند. اگر واقعا تصمیم به ایجاد شرایط برای رشد و بهبود زندگی مان در سال ۹۹ داریم، ابتدا با خودمان کنار بیاییم؛ بی ادعا و در مقام عمل برنامه مان را آغاز کنیم و هر کاری که لازم است را انجام دهیم.

۲- فردی را به عنوان الگویتان در سال ۹۹ انتخاب کنید

غرض این نیست که ما کاملا شبیه یک فرد دیگر بشویم؛ اما از آنجایی که رشد و بهبود زندگی کار ساده ای نیست، داشتن یک الگوی موفق که الهام بخش باشد و انگیزه ما را بالا ببرد بسیار کمک می کند. می توانید فردی از نزدیکان، دوستان، افراد مشهور و یا شخصیت های مثبت کتاب ها و فیلم ها که شما را تحت تأثیر مثبت قرار داده اند، انتخاب کنید. در موقعیت های مختلفی که حس می کنید به انرژی نیاز دارید، آنها را به خاطر بیاورید و از ویژگی هایشان الهام بگیرید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۳- در طول سال ۹۹ به رشد و بهبود زندگی مداومت داشته باشید

حال که تصمیم خود را برای سال جدید گرفته اید و در مسیر پیشرفت ایستاده اید، باید بدانید که رشد فردی و بهبود زندگی لحظه ای نیست و به یکباره رخ نمی دهد؛ بلکه ذره ذره و با تلاش های روزانه است که به وقوع می پیوندد. راه هایی که به شما پیشنهاد می دهیم نیازمند تمرین روزانه و مداوم هستند. اگر می خواهید تغییرات در سبک زندگی پایدار بمانند، باید اندک اندک آنها را ایجاد کنید.

۴- برنامه ریزی داشته باشید

قطعا داشتن یک برنامه برای کل سال ۹۹ که به صورت دقیق تهیه شده باشد، فعالیت های شما را منظم تر و در مسیر موفقیت تنظیم خواهد کرد. برنامه ریزی تان را به این صورت آغاز کنید: اهدافی که برای رشد و بهبود زندگی تان در سال جدید دارید را لیست کنید، سپس با بررسی دقیق آنها را طبق اولویت بچینید؛ تا برای رسیدن به هر کدام بتوانید از تمام توانتان استفاده کنید. زمان بندی معقول و مشخصی برای هر کدام از اهدافتان تخصیص بدهید. راه ها و امکانات رسیدن به هر هدف را تعریف کنید تا هنگامی که وقت هر کدام فرارسید، سردرگم نشوید. و نهایتا از مسیری که در طول برنامه ریزی تان برای سال ۹۹ در نظر گرفته اید ارزیابی مداوم داشته باشید تا از میزان پیشرفتتان آگاهی بیابید. و یا برای عقب ماندگی هایتان چاره ای پیدا کنید.

۵- سال ۹۹ رو با یاری دوستانتان بهتر بگذرانید

12 اقدام مفید برای رشد فردی و بهبود زندگی در سال 99

دوستان تان بهترین کسانی اند که می توانند شما را در شناسایی بهتر ویژگی ها و مهارت هایتان یاری کنند. همچنین در صورتی که افکار و اهدافشان مشابه خودتان باشد و مانند شما به فکر رشد و بهبود خود در سال ۹۹ باشند، کار شما آسان تر خواهد شد. وقت گذراندن با چنین افرادی مشوق خوبی برای شما خواهد بود و سرعت رشد شما را بالاتر می برد.

۶- سرگرمی های جدید برای سال ۹۹

به چیزهایی که همیشه با آنها سرگرم بوده اید و یا اوقات فراغتتان را پر می کردید، بیندیشید؛ و بررسی کنید که چه سرگرمی های جدیدی مثل یک ورزش جدید، هنرهای دستی، یادگیری نوازندگی و… را می توانید در سال جدید تجربه کنید. یادگیری و پرداختن به چیزهای جدید، می تواند جنبه های جدیدی از توانمندی های شما را ظاهر کرده و رشد دهد که قبلا از وجودشان بی‌خبر بوده اید و یا در آنها ضعف داشته اید.

۷- با ترس هایتان روبه رو شوید و با آنها کنار بیایید

هر کدام از ما ترس هایی را در زندگی تجربه می کنیم که برخی از آنها می توانند موانعی جدی برای موفقیت ما باشند. پس بهتر است در آغاز سال ۹۹ یک مواجهه ی منطقی با ترس هایمان داشته باشیم و به آنها غلبه کنیم تا راه پیشرفت را هموارتر نماییم. یکی از موارد مهمی که باید در آنها رشد کنیم، همین ترس هاییست که همراه ما بوده اند و هیچوقت آنها را حل نکرده ایم.

۸- چالش با دیگران را تجربه کنید

یکی از راه های خیلی خوب برای رشد و بهبود مهارت ها، واردشدن در یک رقابت است. وقتی شما در مورد یکی از اهداف رشدی مد نظرتان با یک فرد دیگر وارد چالش شوید، نیرو و انگیزه تان چند برابر می شود.  هر دوی شما تمرکز و توان بیشتری برای رسیدن به هدف می گذارید. مثلا چالش کاهش وزن یا یادگیری زبان با دوستان.

۹- عملگرا باشید

تنها راه نهایی که پیش روی شماست، عملیاتی کردن افکار است. در سال ۹۹ کارهایی را که مدت ها مد نظرتان بوده اند و هیچوقت آنها را شروع نکرده اید، عملیاتی کنید و قدمی به سمت آنها بردارید. صبوری بیش از حد و رویا پردازی صرف، به شما کمکی نمی کند. باید دست به کار شوید و در سال ۹۹ آنها را انجام بدهید. خود را در مسیر رسیدن به اهدافتان محک بزنید و نقاط ضعف و قوتتان را بشناسید.

۱۰- عادت های بدتان را ترک کنید

12 اقدام مفید برای رشد فردی و بهبود زندگی در سال 99

ابتدا عادت های بدتان را شناسایی کنید و حتی اگر لازم شد از دیگران نیز نظر خواهی کنید. به میزان اثرگذاری عمده آن ها در عدم موفقیت و یا آسان بودن ترک کردن، آن ها را اولویت بندی کنید. برای ترک آنها به یک روش خوب متوسل شوید و متعهد باشید که در سال ۹۹ در مسیر حذف عادت های بدتان گام موثری برمی دارید. یک روش موثر، جایگزین کردن یک کار هیجان انگیز و نشاط بخش به جای عادتهاست.

 تماشای تلویزیون را ترک یا مدیریت کنید

مدیریت تماشای تلوزیون یکی از راه های اثر بخش برای رهایی شما و صرفه جویی در وقتتان خواهد بود. برخی برنامه ها خصوصا تبلیغات تلویزیونی واقعا ارزشی در مقابل وقت گرانمایه ی شما ندارند. در سال ۹۹ این کار را امتحان کنید و اثرات آن در استفاده بیشتر از وقت را ببینید. گذراندن وقت حاصل برای کارهای ضروری یا سودمند مثل ورزش، دیدار با خانواده و یا گذراندن یک دوره آموزشی جدید لذت های جدید به همراه خواهد داشت.

۱۱- در گذشته زندگی نکنید

اگر از گذشته تان خاطره بدی دارید و یا دچار شکست شده اید، از آن فاصله بگیرید. آن را رها کنید و در سال ۹۹ همه  انرژی تان را صرف اتفاق های جدید کنید. فکر کردن به ناکامی های گذشته، شما را از پیشرفت باز می دارد. مهمترین مساله درس گرفتن از اتفاقات گذشته و استفاده از آن ها برای بهبود زندگی اکنون و آینده شماست.

۱۲- از افراد منفی نگر دوری کنید

اطرافیان هر اندازه که همفکر و مثبت اندیش باشند می توانند مشوق شما باشند. انسان های منفی نگر که همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند، می توانند انرژی و انگیزه شما را تضعیف کنند. ممکن است به مرور زمان و تحت تأثیر افکار و رفتارشان تغییر کنید و از اهدافتان دور شوید. در سال ۹۹ ارتباطتان با آنها را کاهش دهید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلیNext Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 54 = 61